Haber

Bursa’da iki yeni sosyal belediyecilik örneği: Alinur Aktaş müjdeyi verdi

AK Parti Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı ve Başkanı Alinur Aktaş, sosyal belediyecilik anlamındaki hizmetlerine devam ederken; yeni dönem için müjdelerini de sıralamaya başladı. Bursalılara yeni dönemde ‘botanik park’ sözünü veren Aktaş, “Hamitler’deki düzenli katı atık depolama tesisini de botanik parka dönüştürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Aktaş, sahipsiz sokak hayvanlarının sıcak bir yuvada buluşacağı Türkiye’nin en modern ‘Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ni, düzenlenen törenle hizmete açtı. Her canlı gibi sokak hayvanlarının da kıymetli ve baş tacı olduğunu söyleyen Alinur Aktaş, “Türkiye’nin en modern sokak hayvanları tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinden birini Bursa’mıza kazandırdığımız için mutluyuz” dedi. 

Bursa’da, sokak hayvanlarının her zaman yanında olan Büyükşehir Belediyesi tarafından son 6,5 senede sokak hayvanlarına 32 bin tedavi uygulandı, 20 bin kısırlaştırma yapıldı ve şehrin farklı noktalarına 357 bin kilo mama dağıtıldı. Ayrıca ‘Haybulans’ uygulamasını devreye alarak Türkiye’ye örnek olan Büyükşehir Belediyesi, 2023 Mart ayı sonu itibariyle 3 adet haybulans ve 8 personelle hizmet vermeye başladı. Şimdiye kadar haybulansla 1000’i ilk müdahale olmak üzere toplam 3 bini aşkın tedavi gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer ilçesi Gümüştepe Mahallesi’nde 50 dönüm arazi üzerine kurduğu Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ni de düzenlenen törenle hizmete açtı. Yerleşkede, röntgen odası, ameliyathane, dinlenme odası, eğitim sınıfı, kafesler, kedi hastanesi yavrulu anne binası, hasta bakım binası, serbest yaşam alanı, karantina binası ve personellere ait birimler bulunuyor. Düzenlenen törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milletvekilleri Mustafa Varank ve Refik Özen, Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Melike Baysal, AK Parti ve Cumhur İttifakı Nilüfer Belediyesi başkan adayı Celil Çolak, AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Furkan Alpaslan, sivil toplum kuruluşları ve dernek temsilcileri ile hayvanseverler katıldı.

“SOKAK HAYVANLARI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yunus Emre’nin ‘Yaratılanı severim, Yaradan’dan ötürü’ anlayışını her zaman rehber edindiklerini söyledi. Ecdadın bütün mahlûkata karşı hassasiyeti ise dünyaya örnek olacak kadar büyük olduğunu belirten Başkan Alinur Aktaş, ecdadın sokak hayvanlarına bakmak için pek çok vakıf kurduğunu ve sokak hayvanlarının beslenmesi için de ‘mancacı’ ismi verilen insanların görevlendirildiğini ifade etti. Bursa denilince birçok kişinin aklına ‘Gurebâhâne-i Laklakan’ yani ‘Kimsesiz leylekler bakımevi’nin geldiğini dile getiren Başkan Aktaş, “19. yüzyılda Bursa’da hizmete açılan, dünyanın ilk ve tek leylek hastanesi olan Gurebâhâne-i Laklakan, bugün de şehrimizin bir değeri olarak yaşamaktadır. Biz de sorumluluk bilinciyle sokak hayvanları için elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz. Gerek pandemi sürecinde, gerekse pandemi sonrasında derneklerimiz, sivil toplum kuruluşları ve mahalle gönüllülerimizle birlikte hayvan beslemeleri yaptık. Unutmayalım ki sağlıksız sokak hayvanları, şehir ve insan sağlığı için tehlike anlamına gelmektedir. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği dönem başkanı olarak bu konuda daha hassas olmamız gerektiğini de biliyoruz” dedi.

“32 BİN TEDAVİ UYGULANDI”

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sokaktaki canlar için son 6,5 senede birçok çalışma yaptığını hatırlatan Başkan Aktaş, “Bu kapsamda sokak hayvanlarına 32 bin tedavi uygulandı, 20 bin kısırlaştırma yapıldı ve şehrimizin farklı noktalarına 357 bin kilo mama dağıtıldı. Ayrıca haybulans uygulamamızı da devreye alarak Türkiye’ye örnek olduk. Yeni bir uygulama olarak 2023 Mart ayı sonu itibariyle 3 adet haybulansımız, 8 personelle hizmet vermeye başladı. Şimdiye kadar bini ilk müdahale olmak üzere toplam 3 bini aşkın tedaviyi haybulansla gerçekleştirdik. Haybulanslarımız sayesinde Büyükşehir’e bildirilen yaralı hayvanların tedavisine daha hızlı müdahale ediyoruz. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere Bursa’da sokak hayvanlarına, 17 ilçe belediyesi tarafından verilen hizmetin yarısı kadarı büyükşehir belediyemiz tarafından yapılmaktadır” diye konuştu.

200 CAN DOSTUMUZ KALACAK

Altyapı gibi, imar gibi, yol işleri gibi sokak hayvanlarının da görev alanları içerisinde olduğunu anlatan Başkan Aktaş, sokaktaki canları tek başına bırakmayacaklarını söyledi. Onlarla her konuda ilgilenmeleri gerektiğini belirten Başkan Aktaş, “Tesis içerisinde çocuklara hayvan sevgisinin anlatılacağı ve aşılanacağı bir sınıf da oluşturuldu. Ben bu işin bir bilinç ve kültür meselesi olduğunu düşünüyorum. Buranın okullarımız tarafından uğrak yeri olması gerektiğini düşünüyorum. Zira başıboş ve sağlıksız hayvan, şehir hayatı için ciddi bir sıkıntı oluşturmaktadır. Bunun da maalesef birçok örneğini haberlerde izliyoruz ve içimiz sızlıyor. Bizim şehrimizde bu tür kötü örnekler olmasın, vatandaşlarımız mutlu, sokak hayvanlarımız bakımlı ve sağlıklı olsun diye canla başla çalışıyoruz. Nilüfer’de Gümüştepe Mahallesi’nde 50 dönüm araziye kurduğumuz Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, önemli bir görevi yerine getirecek. Bu yerleşkede röntgen odası, ameliyathane, dinlenme odası, eğitim sınıfı, kafesler, kedi hastahanesi yavrulu anne binası, hasta bakım binası, serbest yaşam alanı, karantina binası ve personellere ait birimler bulunmaktadır. Şu an 200 can dostumuzu misafir edecek kapasitemiz var” dedi.

“HAKSIZ ELEŞTİRİLERE MARUZ KALDIK”

Sokakta gezerken vatandaşlardan ‘Ne olursunuz, barınak yapın ve hayvanları toplayın. Hayvanları o barınakta tutun’ söylemleriyle karşılaştığını ifade eden Başkan Aktaş, böyle bir yöntemin dünyanın hiçbir yerinde olmadığını ve Bursa’da da olmasının mümkün olmadığını dile getirdi. Kendilerinden böyle bir şey yapılmasının da beklenmemesini isteyen Başkan Aktaş, “Lakin Millet bahçesinde çocuklarımıza zarar veren köpekler vardı. Arkadaşlarımız üç köpeği tedavi amaçlı aldı. Sosyal medyada kıyametler koptu. Çok haksız bir şekilde eleştirilere maruz kaldık. Ekip arkadaşlarımızın ne kadar hassas davrandığını bilmenizi istiyorum. İnsanlarımız bizler için ne kadar kıymetliyse sokak hayvanları da bizim başımızın tacıdır. Aynı değerdedir, aynı kıymettedir. İkinci etap projemizi de ihale ederek çalışmalara başladık. Bunu da yıl içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Burada ise yasaklı ırk bölümü, serbest yaşam alanı ve sahipsiz at barınağı ile birlikte kapasitemiz 450’ye yükselmiş olacak. Merkezi’mizde; haftanın 7 günü, 08.00-23.00 saatleri arası, 3 haybulans, 8 veteriner hekim, 4 veteriner teknikeri ve 26 işçi ile hizmet sağlanıyor. Türkiye’nin en modern sokak hayvanları tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinden birini Bursa’mıza kazandırdığımız için mutluyuz. Yine can dostlarımız için ücretsiz evcil hayvan polikliniği ve evcil hayvan mezarlığı hizmetimiz de önümüzdeki dönem yapacaklarımız arasında yer alıyor” dedi.

“CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ”

Soğukkuyu Sokak Hayvanları Tedavi Merkezi’ni kapatmak gibi düşüncelerinin de olmadığını açıklayan Başkan Aktaş, merkezin irtibat noktası olarak kullanılacağını, operasyon kısımlarının da yeni merkezde yapılacağını anlattı. Hayvanlara yapılan müdahalelerin, son durumunun da kamuoyuyla paylaşılarak yanlış anlaşılmaya fırsat vermeyeceklerini söyleyen Aktaş, “Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak Sağlıklı Kentler Birliği’nin öncü şehri olan Bursa’mızda, hem kent sağlığı hem de halk sağlığı konularında üstümüze düşen sorumlulukları yerine getirerek yarınlara her anlamda sağlıklı bir şehir bırakmak için canla başla çalışıyoruz. Bursa’nın sağlıklı şehir imajını güçlendirmek ve halkımızın içinde yaşamaktan mutluluk duyacağı bir şehir inşa etmek için birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonra da her bakımdan sağlıklı bir şehir oluşturmak için çözüm üretmeye devam edeceğiz. Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Sokaktaki canlarımızla her zaman ilgileneceğimizi özellikle ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

SOKAK HAYVANLARI KONUSUNDA ORTAK AKIL

Bursa Milletvekili Mustafa Varank, Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nin Türkiye’ye örnek olacak bir tesis olduğunu söyledi. Allah’ın yarattığı her varlığı aziz bilerek can dostlarının hayatlarını kolaylaştıracak önemli tesisin açıldığını belirten Varank, “Sokak hayvanları başka hiçbir ülkede olmadığı gibi Türkiye’nin bir gerçeği. Geçmişten günümüze her zaman bizim medeniyetimizde sokakta yaşayan hayvanlar oldu. Bizlerde onlarla nasıl huzur içerisinde yaşayabileceğimizi ecdadımızdan itibaren öğrenmeye çalıştık. Can dostlarımız çeşitli sıkıntılar yaşamasın diye biz de Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde onlara hizmet ediyoruz. Biz zaten sokak hayvanlarıyla ilgili çalışmalara belediyemizin öncülüğünde devam ediyoruz. Can dostların huzur içerisinde yaşayabilecekleri, tedavi görebilecekleri güzel bir mekan da kazandırılmış oldu. Bu şehirde yaşayan her bir canı aziz bilen Belediye Başkanı Alinur Aktaş, güzel işlere imza atmaya devam edecek. Türkiye’de sokak hayvanlarıyla ilgili bir gündemin olduğunun farkındayız. Can dostlarımız önemli ama insan hayatı da önemli. Çocuklarımız da önemli. Sokak hayvanları konusunda ortak akılla hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Alinur Aktaş ve protokol üyeleri, Hürriyet Ana Kucağı’ndan gelen minik misafirlerle birlikte açılış kurdelesi keserek tesisleri gezdi.

HAMİTLER’E BOTANİK PARKI MÜJDESİ

Yeni dönem için projelerini de tek tek sıralamaya başlayan Alinur Aktaş, Bursa’yı tematik parklar ile donatacaklarını kaydetti. Bu kapsamda Hamitler’deki katı atık depolama tesisinin botanik parka dönüştürüleceği müjdesini verdi. 

BURSA’YA ANLAM KATACAK

‘Yeşil ve daha yaşanabilir’ bir Bursa hedefiyle yeni dönem projelerini açıklayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Alinur Aktaş, 3.5 milyon yeni yeşil alan kazandıracakları şehri tematik parklarla donatacaklarını söyledi. Şehrin bütününe yayacakları tematik parklar, bölge parkları ve yeşil alan düzenlemeleriyle yeşili günlük yaşamın bir parçasına düştüreceklerini belirten Başkan Aktaş, “Bu parkların içerisinde önem verdiğim 4 tane tematik parkımız bulunuyor. İlki 180 bin metrekare alana sahip olacak olan Demirtaş Yenilenebilir Enerji Parkı. Önceki yıllarda şehrimizin çöp depolama alanı olarak kullanılan alan üzerinde güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla su verimliliği konularında öğretici ve teşvik edici bir park konseptini hayata geçiriyoruz. Bir diğeri 440 bin metrekare alana sahip Kumsaz Su Dünyası Bölge Parkı. İçerisinde su ve oyun gruplarının bir arada kullanıldığı, her yaş grubundan insanın katılabildiği, suyla ilgili aktiviteleri içeren eğlence temalı parkımızı vatandaşlarımızın kullanımına sunuyoruz. Üçüncü olarak 500 bin metrekarelik Bursa Ürünlü Tarım İnovasyon Parkı. İçerisinde tarımın teknolojiyle birlikte akıllı hale getirilmesi hedeflenerek, çocuklar ve gençler başta olmak üzere şehir hayatı içerisindeki tüm vatandaşlarımızın toprakla buluşmasını sağlayacağız” dedi.

Hamitler Botanik Parkı

Bir diğer tematik park olan Hamitler Botanik Parkı’nın ise şehre bir park kazandırmanın yanında çok daha büyük anlamlar taşıyan bir proje olduğunu dile getiren Başkan Aktaş, Hamitler bölgesindeki alanın 90’lı yılların ortasından bu yana düzenli katı atık depolama sahası olarak kullanıldığını hatırlattı. Çevresindeki 13 mahallede yaklaşık 400 bin nüfusun yaşadığını anlatan Başkan Aktaş, “Çöp depolaması tamamlanan 150 bin metrekarelik kısmında çalışmalarına başladığımız alanın tamamını bir botanik parkı olarak şehrimize kazandırıyoruz. Hamitler’de bulunan düzenli katı atık depolama tesisimizi botanik parka dönüştürürken, şehrin atıklarını bertaraf etmek üzere hazırladığımız projede gerçek bir dönüşümü daha hayata geçiriyoruz. Bu projenin engellenmesi adına birilerinin mahkeme kapılarında gezip bu işi 3 sene nasıl geciktirdiğini tüm kamuoyu da biliyor. Bursa olarak günde 3 bin 500 ton katı atık üretiyoruz. Son teknolojiler kullanılarak hazırlanan, modern şehirciliği ve çevre hassasiyetlerini en üst düzeyde içerisinde barındıran ‘Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisini’ şehrimize kazandırıyoruz” diye konuştu.

100 BİN HANENİN ELEKTRİĞİ KARŞILANACAK

Yer seçiminden projelendirilmesine kadar tamamen bilimsel yöntemlerin kullanıldığını söyleyen Başkan Aktaş, “Atıkları çöp olarak değil bir hammadde olarak değerlendiren, kapalı sistemde koku başta olmak üzere çevreye herhangi bir olumsuzluk yaşatmayan tesisimizle günde 2 bin 500 ton atığın bertarafı sağlanacak. Yılda 100 bin hanenin enerji tüketimine denk gelen elektrik üreteceğiz. Tüm engellemelere rağmen Çevre Yolu’nu da bizatihi öncesinde yaparak mahalleleri şuanda sıkıntılı olduğu konudan da kurtarmış olacağız. Bu tesisin bir örneği ‘Doğu Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ olarak İnegöl Yeniyörük’de faaliyetini sürdürüyor. Ayrıca parklarımızı afet durumlarında kullanılmak üzere deprem parkı altyapısına kavuşturuyoruz. Şehrimizin dört bir yanında milyonlarca metrekare park projelerimizi hayata geçiriyoruz” dedi.

incesuhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort