Haber

Çin-Orta Asya Zirvesi başlıyor

Çin-Orta Asya Zirvesi, Çin’in Xi’an kentinde yarın başlıyor . Zirveye Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Kırgızistan Devlet Başkanı Sadir Japarov, Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov ve Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman katılacak.

Farklı alanlardaki çıkarların gelişiminin tartışılacağı zirvede liderlerin görüş alışverişinde bulunması ve Çin-Orta Asya mekanizmasının oluşturulmasına yönelik değerli siyasi belgelere imza atması bekleniyor.

Kırgızistan ve Çin arasında 13 anlaşma imzalandı

Jinping’in ön tepesi Liderlerle görüştükten sonra Çin ile Orta Asya ülkeleri arasında çeşitli alanlarda iş birliğini artırmak için anlaşmalar imzalandı. Kırgızistan Bakanlar Kurulu ve Çin Hükümeti arasında eğitim, bilim, kültür, havacılık, ticaret, medya, otomotiv, enerji ve tarım alanlarında ücretsiz yardım sağlanmasına ilişkin 13 mutabakat zaptı imzalandı.

Zirve, 31 yıl önce Çin ve Orta Asya ülkeleri arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana gündemde. Devlet liderleri tarafından düzenlenen ilk yüz yüze görüşme olacak.Zirveden bir gün önce Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan cumhurbaşkanları Jinping’in daveti üzerine Çin’e geldi.

buharkenthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu